Apple Intel’in Birimini 1 Milyar Dolar’a Satın Aldı

Apple tarafından Intel’in akıllı telefonlara özel olarak mikro işlemcilerle özel modemlerin üretildiği birime yönelik bir teklifte bulunuldu. Şirketin özel olarak finans bölümünde görevli olan ekibinin Intel merkezine gönderildiği ve özellikle gelecek yıllarda son derece önemli projelere imza atacağı düşünülen birimine teklifte bulunulduğu öğrenildi.

Aradan geçen kısa sürenin ardından anlaşma sağlandığı ve hisse satışının gerçekleştirildiği açıklandı. Artık akıllı telefonların modem alanıyla ilgili çalışmalarını sürdüren mikro işlemci ekibi de dahil olmak üzere tüm hakların Intel tarafından Apple firmasına devredildiği biliniyor. Intel’in çalışanı olarak tanımlanan ve maaşlarının Intel firmasının gelirleri üzerinden ödendiği bilinen 2200 kişinin tüm çalışma faaliyetlerinin Apple tarafından yönetileceği öğrenildi.

Modem Üretim Birimi Hisselerinin Çoğu Apple Şirketinin Oldu

Apple ile Intel anlaşmasının yapılmasını sağlayan ortak anlaşma bedelinin 1 milyar Dolar gibi devasa bir tutarın olmasının nedeni hakkında detaylara ulaşıldı. Sadece Intel’in bu birini tarafından dünya genelinde kullanıma uygun olacak toplamda 17 bin adet projenin çalışmalarını sürdüğü öğrenildi. Doğal olarak da tüm bu proje ve patent faaliyetleriyle ilgili yönetici firma artık Intel değil Apple olacak. Ödenen ücretin nakit olması ve direkt olarak Intel’in banka hesabına geçirilmiş olması ise, sürecin son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladı.

2200 Çalışan ve Geleceğin 17 Bin Patenti Apple Şirketine Geçecek

Modem üretim birimiyle ilgili çalışmalar için hazır ve başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdüren ekipler uzun süredir takip ediliyordu. Akıllı telefonlara özel modem üretimlerini yapan ve milyonlarca kişinin yararlanabileceği hizmeti veren 2200 çalışanın tamamı, işten çıkarma gibi bir durum olmaksızın direkt olarak Apple çalışanı oldu. Maaşlarında bir değişim yaşanmayacağı veya toplu çıkarma olmayacağı gibi bilgilere ek olarak, gelecekte 17 bin patentin Apple’a geçeceği de vurgulandı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.