BitTorrent ve uTorrent Torrent İndirme Hızını Nasıl Arttırabilirim?

Torrent, son yılların en popüler dosya paylaşım yollarından bir tanesi. Torrent sayesinde yapacağınız indirmeler sırasında kesinti, durma gibi sorunlarla karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca indirme sırasında; Durdurma, kaldığı yerden indirmeye devam etme, indirmeyi zorlu başlatma gibi seçenekleriniz de oluyor. Tabii ki Torrent dosyalarının tüm bu avantajlarıyla beraber bazı sorunları da yok değil. Kullanıcıların en sık yaşadıkları sorun hız sorunu. Neyse ki Torrent İndirme Hızı konusunda düzenleyebileceğiniz ayarlar var. Hemen bu ayarlardan söz edelim.

Torrent İndirme Hızını Nasıl Arttırabiliriz?

Bunun için deneyebileceğimiz birkaç farklı yöntem var. Tek bir yöntem ile durumu sınırlamak yanlış olur. Birkaç farklı öneri sunacağız ve bilgi seviyenize ya da işe yarama durumuna göre bu önerileri kullanabilirsiniz.

Torrent Sağlığını Kontrol Etmek 

Torrent İndirme Hızını arttırma konusunda yapabileceğiniz ayarlamalardan söz etmeden önce, işin başında nasıl önlemler alacağınızdan söz edelim. İlk dikkat edeceğiniz kısım, seçtiğiniz Torrent dosyası için Seeder ve Leecher durumları. Her iki kısımda doğrudan Torrent hızı için etkilidir. Daha net anlamanız için kavramları açıklayalım ve etkilerinden söz edelim.

Seeder: Göndericiler olarak gösterebileceğimiz Seeder, indirmek istediğiniz dosyanın tam bir kopyasına sahip olan kullanıcıların sayısıdır. Yani dosyayı kaç kişinin tam olarak indirdiğini ve gönderdiğini gösterir. Bu sayı ne kadar yüksekse, hız konusunda o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

Leecher: Bu kısım ise dosyayı şu an için indirmeye devam eden kullanıcıları göstermektedir. Genel oran konusunda Seeder ile Leecher uyumuna dikkat etmek gerekir. Seeder sayısının daha fazla olması, daha yüksek hız elde etmenizi ve Torrent sağlığınızın daha yüksek olmasını sağlar.

BitTorrent ve uTorrent Hızlandırma Yöntemleri

Torrent Programı Seçimine Dikkat Edin 

Dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise Torrent programı olacak. Reklamlardan ve gereksiz sayfalardan arınmış olan, sadece bağlantıya odaklı Torrent programlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu durum indirmeyi yavaşlatan dış etkilerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. En çok kullanılan programların başında uTorrent geliyor.

Bağlantı Sayısı İçin Düzenleme Yapma 

Yavaş yavaş Torrent İndirme Hızını arttırma konusunda ayarlardan söz etmeye başlayalım. Yükleme konusunda daha iyi bir aralık oluşturmak için bağlantı sayınızı özelleştirmeniz gerekebilir.

Bu şekilde aşırı yük oluşturmanın önüne geçmiş olacaksınız ve gönderme /indirme arasındaki oranı da daha iyi kurmuş olacaksınız. Burada vereceğimiz değerlerin değişiklik gösterebileceğini, en iyi sonucu deneme yöntemiyle bulmanız gerektiğini de ekleyelim.

 • Torrent uygulamanızdan “seçenekler” kısmına giriş yapın.
 • Buradan “Tercihler” bölümüne geçin.
 • Sonrasında bant genişliği sekmesine girin.
 • Bağlantı sayısı kısmına geçin ve Maks bağlantı sayısı olarak 150 değerini belirleyin.
 • Bu şekilde maksimum olarak sınırlandırılacak bağlantı sayısını belirlemiş olacaksınız.
 • “Torrent başına maksimum eş sayısı” için 90 ya da 100 değerini girebilirsiniz. İdeal değer genelde 100 değeridir.

Gönderme ve İndirme Oranı Düzenleme

Torrentlerde indirme yaparken aynı zamanda gönderme de yapılır. Torrent indirme hızınızı arttırmak için gönderme hızında değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Ayaları nasıl yapacağınızdan söz edelim.

 • Yine Torrent programınız üzerinden seçenekler kısmına giriş yapın ve bant genişliği bölümünü seçin.
 • Maksimum gönderme hızı bölümünde %70 ya da %80 değerini belirleyebilirsiniz.
 • İndirme değeri için ise 0 yazın. Bu değer maksimum indirme hızına ulaşmanızı sağlayacaktır.

İzleyici Ekleme ve İzleyicileri Güncelleme

Torrent hızını net bir şekilde arttırmak istiyorsanız, izleyiciler kısmına dikkat edeceksiniz. Torrentler için sürekli olarak izleyiciler güncellenir. Bu şekilde daha yüksek indirme hızlarına sahip olan, daha sağlıklı izleyiciler elde edilir. Mevcut izleyicilerinizi silmeden, yeni izleyicileri ekleyerek hız artışı sağlayabilirsiniz.

Bunun için yapacaklarınız ise şöyle;

 • İndirmesi devam eden torrent dosyasının üzerine gelip ardından ise torrent uygulamasına sağ tıklamanız gerekiyor. Açılan menüden ise “özellikler” sekmesini seçin.
 • Burada yer alan Genel sekmesi, tüm izleyicilerin listesinin yer aldığı bölümdür. Bulduğunuz yeni izleyicileri bu listenin en altına kopyalamanız yeterli.

uTorrent Üzerinden Düzenlemeler

Torrent İndirme Hızını arttırmak konusunda, direk olarak programın hangi ayarlarını değiştireceğiniz konusunda da bilgiler verelim. Biz anlatımı uTorrent üzerinden yaptık ancak Bittorrent için de hemen hemen aynı sistemden söz ediyoruz.

 • Genel ayarlar kısmına girmek için “seçenekler – tercihler – genel” yolunu izleyin.
 • En alt kısımda yer alan “indirme sırasında” sekmesine gelin ve burada yer alan tüm ifadelere tik atın.

Tüm bunların dışında internet hızınızın da herhangi bir sınırlaması olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda verdiğimiz önerileri kullanarak hız artışı sağlayabilirsiniz. Tabii ki özellikle izleyiciler ve Torrent dosyasının Seeder sayısının ne kadar olduğu da çok önemli.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • yazıcı3 sene önce
 • kullanılan bağlantı hızına göre dosya indirme hızları değişkenlik gösterir. bağlantınız düşük hızda ise ne yaparsanız yapın bir etki göremeyebilirsiniz.

 • kemal213 sene önce
 • bende internet download manager programını öneriyorum. kesinlikle etkisini göreceksiniz.

 • asim koz3 sene önce
 • Download Accelerator Plus (DAP) programı internetten dosya aktarım hızını %400 arttırıyor. Bağlantınız koparsada bağlantı tekrar sağlandığında indirme kaldığı yerden devam eder.