Dev Asteroid Bilim İnsanlarını Kırmızı Alarma Geçirdi

Bilim insanları uzun süredir dünya çevresindeki asteroidlerle ilgili incelemelerini sürdürüyorlar. Dünyanın çevresinde milyonlarca adet irili ufaklı taş bulunuyor olmasına rağmen, bunların bazıları bozuk para kadar bazıları ise 20 katlı apartmandan çok daha büyük bir kütleye sahip.

Genellikle ufak olanlar direkt olarak atmosferde parçalarına ayrıldığı için herhangi bir zarar verdiklerine şahit olunmuyor. Dikkat edilmesi gereken bir durum gibi görünse de, an itibariyle herhangi bir boyuttaki asteroidlerin dünyaya düşmesi halinde yapılabilecek herhangi bir savunma önlemi bulunmuyor.

Asteroid Giza Piramidi Boyutunda

Kısa süre önce dünyanın çevresinde yörüngeye giren ve dünyanın sadece 70 bin kilometre kadar yakınına gelen bir meteorun, gezegenin çekim kuvvetine çok fazla takılmadan teğet geçip gittiği görüldü. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte dünyada atmosferin en yüksek noktasının net bir durumu olmasa dahi ortalama 10 bin kilometre olduğu kayıtlara geçmiştir. Katmanların en yükseğinin dahi 10 bin kilometre olması, 70 bin rakamının son derece yakın olduğunu ortaya koyuyor.

Son derece hızlı bir şekilde gelen meteorun boyutlarının ise toplam ağırlığı ve kütle özellikleriyle birlikte Giza Piramidi boyutlarında olduğunun anlaşılmasını sağlıyor. bu kadar geniş ve ağır bir kütlenin dünyaya çarpması halinde kaç bin kilometrelik alanda fiziksel, dünya genelinde ne kadar süre boyunca devam edecek uzun vadeli hasar oluşacağı ise inceleniyor.

Saniyede 24 KM Hızla 70 Bin Kilometreden Geçti

Gelen meteorun dünyanın yakınından geçmesini sağlayan hızının hesaplanmasıyla birlikte, kütlenin sadece saniyede 24 kilometre hıza sahip olduğu görüldü. Saatlik hızının hesaplanması gibi bir durumda ise, atmosfere girdiğinde bir miktarının sürtünmeden dolayı parçalanacak olması bile kütlenin büyük bir kısmının zarar görmeden yeryüzüne çarpmasına neden olacaktı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.