DRAM Fiyatlarında Son Yılların En Sert Düşüşü Yaşandı

Her ne kadar 2018 yılı bilgisayar kullanıcıları için oldukça pahalı bir yıl olarak geride kalsa da 2019 yılının ilk çeyreğinde RAM fiyatlarında ciddi oranlarda düşüş yaşandı.

DRAM fiyatlarında 2011 yılından itibaren en büyük düşüş 2019 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşti. DRAMeXchange verilerine göre RAM fiyatlarında %30 seviyelerine kadar düşüş yaşandığı ve bu değerlerin beklenenin oldukça üstünde görüldüğü belirtildi. Bunun yanı sıra DRAM fiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki haftalarda da devam etmesi bekleniyor. Üretici firmaların çoğunun ellerinde yaklaşık iki aylık ürün envanteri biriktiği belirtilirken bu durumun son kullanıcıyı fiyat bazında oldukça memnun edeceği düşünülüyor.

DRAM üreticilerinden olan SK Hynix firmasının 107 milyar dolar değerinde 4 yeni fabrika inşaa edeceği, Micron firmasının ise varolan tesislerini geliştirerek iki kat daha fazla üretim planladığı belirtildi.

Samsung DRAM Fiyat Düşüşünden Rahatsız

Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung ise bilindiği üzere RAM üretimi konusunda da oldukça geniş pazar ağına sahip firmalar arasında yer alıyor. Ürünlerini rakiplerine göre oldukça yüksek fiyattan satmaya devam eden firma RAM üretimini kısıtlamaya gideceğini açıklamıştı. Pazarda yaşanan fiyat düşüşünün Samsung üretimi belleklere yansımadığı görülürken firmanın yakın gelecekte böyle bir planının olmadığı da dillendiriliyor.

DRAM Fiyatları Ucuzlamaya Devam Edecek

RAM piyasasının liderlerinden Intel’in giriş seviyedeki yongalarda yaşadığı stok sorunu göz önüne alındığında OEM üreticilerinin de üretim fazlası bellek stoğunu eritmeleri oldukça düşük bir ihtimal olarak beliriyor.

Haliyle 2019 yılının ilk günleri ile başlayan DRAM fiyatlarındaki düşüşle özellikle sistem toplamak isteyen veya bellek artırımına gidecek kullanıcılar için bugünlerin ideal zaman olduğunu söyleyebiliriz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • hasan343 sene önce
  • kime göre düştü fiyatlar, baktığım kitin fiyatını aylardır takip ediyorum 350tlnin altına düşmedi.

  • kerim3 sene önce
  • evet teknosa ve vatanda bir seviye düşmüş fiyatlar eskiye göre. ancak %30 yansıdığını gözlemek çok zor, ancak %10 değerinde ucuzlamıştır bizde

  • Serkan063 sene önce
  • Fiyatlar %30 düştü deniliyor ancak bakınca Türkiye pazarında çok fazla bir değişim yok. Bize ne zaman yansıyacak bu fiyat düşüşleri

  • adil3 sene önce
  • adını sanını duymadığımız bir firma sadece RAM üretimi için 107 milyar dolarmı yatırım yapacak dedim, yabancı basında da bu rakamı gördüm. inanılmaz!