Instagram ile Facebook Alkol ve Tütüne Sınırlama Getirdi

Instagram ve Facebook için reklamlarla ilgili özel düzenlemeler getirildiği açıklandı. Türkiye’de özellikle alkollü içecek ve tütün mamulleri için reklamlara yönelik genel sınırlamalar bulunuyor. Instagram ve Facebook tarafından da bu sınırlamaların hesaplara yönelik kişiselleştirilmiş bir hale getiriliyor olması, direkt olarak aileleri mutlu edecek bir haber.

İki dev kurum bünyesinde sponsorlu reklamlar adı altında bir kurumun milyonlarca kişiye ulaşacak şekilde eş zamanlı olarak verebildiği reklamlar artık kategorilere göre düzenlenecek. Reklamın alkollü bir içecek veya tütün ürünü olması halinde, sistem bünyesinde kayıt esnasında yaş sorulduğu için en az 18 yaşında olan kişilerin bu reklamlara ulaşması mümkün olacak.

Facebook İle Instagram’dan Reklamlara Yaş Sınırı

Facebook ile diğer sosyal medya devlerinden bir tanesi olan Instagram bünyesinde çok sayıda kişi tarafından reklam verilmeye devam ediliyor. Reklamların dünya genelinde çoğu ülkenin belirlediği politikalar doğrultusunda verilebilir olması için, genellikle 18 olan yetişkinlik yaşı ile sosyal medyaya reklam verenler için görüntülenme sınırı getirilmiştir.

Hedef Kitleye Yaş Sınırına Göre Erişime İzin Veriliyor

Instagram ile Facebook bünyesinde reklam yapmak istediğiniz taktirde, hangi kitleye erişmek istediğinizi net olarak seçme olanağınız bulunuyor. Örnek olarak sadece İstanbul’da hizmet veren firma sahibiyseniz, bu durumda Ağrı veya Berlin’de bulunan birine reklamınızın gösterilmesi ve ekstra masraf oluşması sizi rahatsız edecektir.

İki büyük şirket tarafından tam olarak istenen kitlelere erişilebilmesi için lokasyona, aramalarına göre yapılan reklam verme işlemlerine ek olarak artık alkolle tütün için yaş sınırı da getirildi. En yüksek değerde reklam bütçesi ayırmış ve ödemelerini yapmış olsalar dahi, milyonlarca kişiye ulaşılabilecek olan reklamlarda sadece 18+ profillere erişim mümkün olacak. Bu sayede de gelecekteki tüm alkollü içecekler ve tütün mamulleri için yapılacak olan sözleşmelerde bu maddelere uyulması da zorunlu hale getirildi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.