Samsung Galaxy S10e | S10 | S10+ Özellikleri, İncelemesi ve Fiyatı

2009 yılında hayatımıza giren Samsung Galaxy serisinin son üyelerinden olan S10e, S10 ve S10+ modelleri 20 Şubat 2019 itibarıyla tanıtıldı. Bu tanıtımda geçmişimize dokunan dev üretici Samsung’un gelecekte de hayatımıza dokunmaya devam edeceğini de tanıtmış olduğu katlanabilir Samsung Galaxy Fold modelinden anlamış olduk.

Ülkemizde de satışa sunulacak olan S10e , S10 ve S10 + amiral gemilerinin daha tanıtılmadan bile birçok sızdırma haberler ile mobil severlerde büyük merak yarattı. Samsung Galaxy Note ailesi tanıtılırken duyulan heyecan neredeyse ilk defa bir S serisinde yaşandı.

Yeni S10 ailesine geniş açıdan bakıldığı zaman daha güçlü bir işlemci daha sağlam bir kasa, daha parlak bir ekran ve daha güçlü bir batarya olarak karşımıza çıkıyor. Steam, Unity, Loreal, Rayban gibi dev markalar ile yapılan anlaşmaların yanı sıra özelliklere daha detaylı değindiğimiz zaman siz okuyucuları da gerçekten heyecanlandıracak yepyeni benzersiz ve çok güçlü özelliklere sahip olduğunu, mobil teknolojinin S10 grubundan öncesini görmüş kullanmış ve biliyorduk. Şimdi de S10 ailesiyle birlikte yenilenen teknolojiye yakından göz atalım.

Galaxy S10e, S10, S10+ Tasarım ve Ekran Özellikleri

Samsung’un ilk edge ekranını (kavisli ekran) tek taraflı olarak Note Edge modelinde kullandığını hatırlarız. Birçok kullanıcının ilgi odağı olmasından sonra ilk defa Galaxy S6 Edge modelinde çift taraflı edge ekran kullanıldı. Daha sonradan Edge ekran tasarımı geliştirilerek, daha da tasarımsal ve keyif verici hale gelerek ilerledi ve son olarak Samsung’un Galaxy S10 ve S10 Plus modellerinde de kullanılmaya devam edildi.

Galaxy S10e, S10, S10+ Ekran Boyutları ve Çözünürlükleri

 • Galaxy S10e modeli; (ön tarafta ekrana gömülü tek kamera) / Gorilla Glass 5, 5.8 inç ekran boyutu ve FullHD+ (1080×2280) Dinamik Amoled Ekran
 • Galaxy S10 modeli; (ön tarafta ekrana gömülü tek kamera) Gorilla Glass 6, 6.1 inç Quad HD+ (1440×3040) Dinamik Amoled Ekran
 • Galaxy S10+ modeli; (ön tarafta ekrana gömülü 2 adet kamera) Gorilla Glass 6, 6.4 inç Quad HD+(1440×3040) Dinamik Amoled Ekran

Her 3 modelde de Dinamik Amoled ekran teknolojisiyle donatılmış Sinematik Ekran kullanılıyor.

SuperAmoled ekran teknolojisini Galaxy S10 ailesiyle birlikte bir üst noktaya taşıyan Samsung, yeni modellerinde ilk defa Dinamik Amoled ekran teknolojisini kullanıyor. 1200 nitlik bu ekran sayesinde her hangi bir mobil cihazdaki en doğru renkleri alabiliyorsunuz.

Sinematik ekran teknolojisiyle gelen Galaxy S10 ailesi bizlere çentiksiz ve kesintisiz bir görüntüleme deneyimi sunuyor. Ekrana bakarken dikkatiniz dağılmıyor. Hassas lazer kesimli bu ekran da yine ilk defa Galaxy S10 ailesinde kullanıldı.

Ekran Paneli 10 Bit Ne Demek?

Samsung Galaxy S10 serisi yeniliklere doymuyor. Standartlarda 8 bit kullanılan ekran panelleri 256 kademeli renk geçişlerine sahipken 10 bit ekran panelleri 1024 geçiş yeteneği sunar. Bu sayede çektiğimiz bir fotoğraf veya izlemiş olduğumuz bir videoda, görüntülere canlılık katarak neredeyse görüntü ile iç içe olmanıza olanak sağlar.

8 bitlik panellerde RGB renk düzeni üzerinden 3 ana rengin kullanıldığını ve 2 üzeri 8 adet renk üretilebildiğini görüyoruz. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz;

 • Mavi: 2 üzeri 8 renk = 256
 • Kırmızı: 2 üzeri 8 renk = 256
 • Yeşil: 2 üzeri 8 renk = 256
 • Toplamda: 256 * 256 * 256 = 16.777.216 yani çok sık duyduğumuz 16 milyon renk

Bu hesaplama şimdiye kadar tanıtılan amiral gemisi akıllı telefonlarında karşımıza çıkan değerler olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Samsung’un yeni seri akıllı telefonlarında sunulan 10 bitlik paneller biraz daha farklı. 10 bitlik panellerde 2 üzeri 10 renk sunulmakta. Yine 8 bitlik panellerde olduğu gibi 10 bitlik panellerde de duruma bakalım.

 • Mavi: 2 üzeri 10 renk = 1024
 • Kırmızı: 2 üzeri 10 renk= 1024
 • Yeşil: 2 üzeri 10 renk = 1024
 • Toplam: 1.073.741.824 renk demektir.

Hesaba göre 10 bitlik panellerde 1 milyarın üzerinde renk üretilmekte. Buna ek olarak HDR10+ teknolojisinin eklendiğini ve tüm bunların Dinamik AMOLED teknolojisiyle desteklendiğini düşünelim. Tüm bunları bir araya getirdiğimiz zaman insan gözünün renk skalasını aratmayan değerlerin karşımıza çıktığını görüyoruz. Haliyle görüntü ve renk kalitesi de maksimum düzeyde tutulmuş oluyor.

HDR 10+ teknolojisi de ilk defa Galaxy S10 ailesinde kullanıldı. Bu sayede Netflix, Amazon, YouTube gibi portallarda HDR10+ teknolojisinde yayınlanan içerikleri çok çok daha yüksek kalitede izliyor olabileceğiz.

Yine ilk defa Galaxy S10 ailesinde ekran ışığı %42 seviyesinde daha az mavi ışık veriyor.Bu sayede gece telefon kullanımlarında göz rahatsızlığı,göz kuruluğu, baş ağrısı gibi sorunlar ortadan kalkmaya başlayacak.

Galaxy S10e, S10, S10+ Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusu Özelliği

Samsung Galaxy S10e modelinde parmak izi güç butonunun üzerinde yer alırken Galaxy tarihinde ilk defa Galaxy S10 ve Galaxy S10+ modellerinde parmak izi okuma sensörü ekrana konumlandırıldı.

Ekrana yerleştirilen ultrasonik parmak izi okuyucu sayesinde göz açıp kapayana kadar ekranı hızlı bir biçimde kolaylıkla ve güvenli olarak açabiliyorsunuz. Rakiplerinde optik olarak kullanılan “ekranda parmak izi okuma” teknolojilerine göre Samsung’un ilk defa kullandığı Ultrasonik parmak izi okuyucu, parmak izinizin 3D şeklini algılar. Ayrıca rakip ürünlerde ekran üzerinden parmak izini açabilmek için parmağınızın temiz olması gerekirken, Samsung’un geliştirmiş olduğu Ultrasonik parmak izi okuma teknolojisinde parmağınız kirli veya ıslak dahi olsa çalışmaya devam eder ve parmak iziniz asla kopyalanamaz.

Samsung’un ilk defa Galaxy S8 grubunda kullandığı Infinity Display ekran teknolojisi S10 ailesiyle birlikte Infinity O-Display olarak karşımıza çıkıyor. O-Display denmesinin sebebi tahmin edebileceğiniz gibi ekrana yerleştirilen kameralar.

*Bir film veya dizi izleyeceğiniz zaman ekrandaki kamera kısmını tıpkı çentikli ekranlarda çentikli görünümü kapatabildiğiniz gibi kapatabiliyorsunuz.

Galaxy S10e, S10, S10+ Kamera Özellikleri

Her üç modelin kameralarında değişkenli diyafram teknolojisi bulunuyor. Bu sayede gece çekimlerinde kamera lensi içerisine daha fazla ışık alırken gündüz çekimlerinde içerisine daha az ışık alıyor. Böylelikle çektiğimiz fotoğraflar gerçeğe en yakın ve doğal haliyle sergileniyor.

 • Gece çekimlerinde kullanılan diyafram açıklığı; f/1.5
 • Gündüz çekimlerinde kullanılan diyafram açıklığı; f/2.4

Diyafram değeri aşağı doğru indikçe lensin içerisine alabildiği ışık artıyor. Yani f/1.5 değerindeki lense f/2.4 değerindeki lense göre daha fazla ışık geliyor. Diyafram teknolojisinde f/1.5 değerinin altına henüz inilmiş değil.

Galaxy S10e Kamera Özellikleri

 • Galaxy S10e modeli; (Arka tarafta; çift kamera ön tarafta ekrana gömülü tek kamera)
 • Ana Kamera: 12 MP Dual Pixel – *Diyafram açıklığı; f/1.5 + f/2.4
 • 2. Arka Kamera: 16 MP – Extra geniş açı yaparak 70 derecelik bir fotoğrafı 123 derece çekmemize olanak sağlıyor – *Diyafram açıklığı; f/2.2
 • Ön Kamera: 10 MP Portre Modu – *Diyafram açıklığı; f/1.9

Galaxy S10 Kamera Özellikleri

 • Ana Kamera: 12 MP Dual Pixel *Diyafram açıklığı; f/1.5 + f/2.4
 • 2. Arka Kamera: 16 MP – Extra geniş açı yaparak 70 derecelik bir fotoğrafı 123 derece çekmemize olanak sağlıyor. *Diyafram açıklığı; f/2.2
 • 3. Arka Kamera: 12 MP (f/2.4) – Telephoto lens 2x optik zoom yapmamızı sağlıyor. *Diyafram açıklığı; f/2.4
 • Ön Kamera: 10 MP Portre Modu *Diyafram açıklığı; f/1.9

Galaxy S10+ Kamera Özellikleri

 • Ana Kamera: 12 MP Dual Pixel *Diyafram açıklığı; f/1.5 + f/2.4
 • 2. Arka Kamera: 16 MP – Extra geniş açı yaparak 70 derecelik bir fotoğrafı 123 derece çekmemize olanak sağlıyor. *Diyafram açıklığı; f/2.2
 • 3. Arka Kamera: 12 MP– Telephoto lens 2x optik zoom yapmamızı sağlıyor. *Diyafram açıklığı; f/2.4
 • Ana Ön Kamera: 10 MP – Portre Modu *Diyafram açıklığı; f/1.9
 • 2.Ön Kamera: 8 MP Derinlik Algısı yapmayı sağlıyor. *Diyafram açıklığı; f/2.2

Arka kameralar ile 4K çözünürlüğünde videolar çekebildiğimiz gibi yine ilk defa Galax S10 ailesinde Ön kameradan 4K çözünürlüğünde videolar çekebiliyoruz.

Panaromik Çekim özelliği tüm telefonlarda yatay şekilde çekim yapabiliyor.Samsung, panaromik çekim modunda iyileştirmeler yapmakla kalmayıp sadece yatay değil, dikey olarak da panaromik çekim yapmanıza olanak sağlıyor.

Canlı Odak özelliğinde fotoğrafını çektiğiniz kişinin arka tarafını bulanıklaştırabiliyordunuz. Galaxy S10 ile birlikte arka plan bulanıklaştırmakla kalmıyor yeni efektler de ekleyebiliyorsunuz. (Arka tarafı tamamen karartma vb.)

Bulunduğunuz yere göre renkleri otomatik ayarlayan görsel zekalı bir kamera zaten vardı ancak yeni S10 ailesinde bu özellik daha da geliştirilerek 30 farklı alanda görsel zekanın çalışmasına olanak sağlandı. Özellikle kedi ve köpek çekim modu birçok izleyici tarafından fazlaca beğenildi.

Ayrıca HDR10+ kalitesinde de videolar çekebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu da mobil teknolojide devrim olarak adlandırılabilir.

Galaxy S10e, S10, S10+ Ultra Ağır Çekim Modu

960 fps çekim yapmanızı sağlayan ultra ağır çekim modu hayatımıza Galaxy S9 ile birlikte girdi. S9 ailesinde ağır çekim yaptığımız zaman görüntüye müdahale edemiyorduk ve çekim süresi 2 ila 4 saniye arasında yapılıyordu.

Galaxy S10 ailesinde ise 4 ile 8 saniye aralığında 960 fps kalitesinde çekimler yapabilirken, ağır çekimin başlayacağı ve biteceği noktaları belirleyebiliyorsunuz.

Galaxy S10e, S10, S10+ Kompozisyon Önerileri

Bu özelliği su terazisine benzetebilirsiniz. Kameraya girdiniz ve bir objenin fotoğrafını çekeceksiniz diyelim. Kamerada görsel zeka sayesinde o anki çekim yapacağınız obje veya renkler algılanarak size en doğru ölçüde çekim yapmanızı öneriyor. Bunun için ekrana yuvarlak bir simge geliyor,kamerayı bu simgeye doğru kaydırdığınızda gerçekten daha başarılı ve dengeli fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Galaxy S10e, s10 ve S10+ Profesyonel Aksiyon Kamera

Super Steady Camera adını verdiği teknoloji sayesinde elinizde aksiyon kamerası varmış gibi videolar çekebiliyor, bu videoları kolayca editleyebiliyorsunuz. Ayrıca Galaxy 10 modellerinde OIS özelliğinin yanı sıra tıpkı elinizde gimbal varmışcasına o kadar stabil ve dengeli bir biçimde video çekebiliyorsunuz ki bu özelliği de epey bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Özellikle doğa sporları veya bisiklet sporcularının baya hoşuna gidecektir keza bisiklet gidonlarına takılan GoPro’ların her ne kadar profesyonel olsa da en ufak titreşimlerden dahi etkilendiğini biliyoruz. İşte Galaxy S10 ailesi Super Steady Camera teknolojisiyle daha stabil daha iyi ve daha profesyonel videolar çekmenize olanak sağlayacak.

Galaxy S10e, s10 ve S10+ İle Adobe Premiere Rush

Adobe’nin Rush (daha hızlı kurgu yapmanızı sağlar) özelliği özellikle de sosyal medyadaki içerik üreticilerine hitap ediyor.Daha basit bir kullanım sunan Adobe Rush özelliği de Galaxy S10 ailesine entegre edilmiş durumda.

Bu sayede çekmiş olduğunuz videoları bilgisayarınıza aktarıp kurgulamak yerine yeni Galaxy modelinde kolayca düzenlemeler yapıp sosyal medya hesabınızdan paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Ayrıca dinamik ekran sayesinde herhangi bir kalite kaybı olmamaktadır.

Galaxy S10e, s10 ve S10+ Entegre Edilmiş Instagram Modu

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından instagram ile de anlaşma imzalayan Samsung, başarılarına benzersizlikler eklemeye devam ediyor. Yeni instagram modu sayesinde daha hızlı paylaşımlar yapabiliyorsunuz.

Samsung birçok popüler markalar ve uygulamalar ile yaptığı anlaşmalar sayesinde, benzersiz deneyimler ortaya koymaktan keyif duyuyor.

Galaxy S10e, s10 ve S10+ Akıllı Performans ve Akıllı Batarya

8nm işlemci ile gelen Galaxy S10 ailesi bizlere maksimum performans sunuyor. Önceki cihazlara nazaran %29 ile %37 daha güçlü bir işlemciyle gelen yeni seride en üst özelliklerdeki modelleri 1 TB depolama alanı ve 12 GB RAM kullanılıyor. Ayrıca bu modellerinde de cihazları 1.5 TB’a kadar ek alacağımız MicroSD kartlar ile arttırabiliyoruz. Artık cebimizde resmen bilgisayar taşıyoruz diyebiliriz. Öyle ki bu özelliklerde neredeyse yapamayacağınız işlem kalmayacak.

*DeX Pad sayesinde de telefonumuzu bilgisayar kasası gibi kullandığımızı da hatırlatalım.

Yeni Galaxy S10 ailesinde arayüz de değişiyor. Samsung, Experience arayüzünden vazgeçerek yoluna Samsung One UI arayüzüyle devam ediyor.

Samsung One UI Arayüzü Nedir?

Akıllı telefonlar günden güne amaçlanan hedefin dışına çıkıp birçok anlamda hayatımızı kolaylaştırıyor. Mobil cihazlarımızın teknik özellikleri kadar kullandığı arayüzün, simgelerinden efektlerine kadar her bir noktasının uyum içinde çalışması oldukça önemli. En yenilikçi nadir firmalardan Samsung, donanımsal özelliklerin tam ve stabil uyumu için akıllı teknolojiyle donatmış cihazlarında bundan sonraki dönemlerinde One UI arayüzünü kullanacak.

Burada biraz da hedeflenmek istenen şey, ufak dokunuşlarla büyük farklılıklar yaratmak. Örnek verecek olursak, daha yumuşak simgeler, gece olduğunu algılayıp otomatik geçişler yapan modlar, daha hızlı mesajlaşmalar diyebiliriz.

*Galeri kısmına da “Çöp Kutusu” geldiğini hatırlatalım.

Samsung’un Galaxy S10 ailesinde ilk etapta satışa sunulacak olan modellere göz attığımızda;

 • Galaxy S10e: 6 GB RAM , 128 GB Dahili Hafıza (512 GB a kadar arttırılabiliyor)
 • Galaxy S10: 8 GB RAM,128 GB Dahili Hafıza (512 GB a kadar arttırılabiliyor)
 • Galaxy S10+: 8 GB RAM, 128GB/512 GB Dahili Hafıza (512 GB a kadar arttırılabiliyor)

Galaxy S10 ailesinde tüm modeller Exynos 9820 işlemci modeli ile ülkemizde satışa sunulacaktır.

Galaxy S10 Ailesinde Akıllı Batarya Teknolojisi

Yeni Galaxy modellerinde işlemci kanalına baktığımızda ortalama %37 lik bir artış sağlanırken pil performansında da iyileştirmeler yapılarak ortalama olarak %25 daha performanslı piller kullanıldı.

 • Galaxy S10e: 3100 mAh Akıllı Batarya
 • Galaxy S10: 3400 mAh Akıllı Batarya
 • Galaxy S10+: 4100 mAh Akıllı Batarya

Ayrıca batarya yazılımla da eşzamanlı çalışacak. Yani bir uygulama az pil tüketiyorsa, batarya bu uygulamaya daha az pil gücü sağlayacak.

Galaxy S10 Ailesinde Wireless PowerShare Teknolojisi

Telefondan telefona şarj teknoloji anlamında kablo ile mümkündü. Şimdi bu özelliği Samsung, Galaxy S10 ailesinde kablosuz olarak sunuyor. Burada sadece telefondan telefona değil, telefondan kablosuz şarj edilebilen her bir Samsung aksesuarlarını da şarj edebiliyorsunuz.

Rakiplerini bu noktada da geride bırakan Samsung, bu şarj teknolojisinde de rakiplerine göre %36 daha hızlı şarj edebiliyor.

Galaxy S10 Ailesi ve Akıllı Wi-Fi

Akıllı Wi-Fi özelliği sayesinde telefonun Wi-Fi ye bağlı olduğunuz noktalar belirli aralıklarla taranarak o an telefonunuzun daha iyi daha güçlü çekebileceği bir ağ varsa bu ağa otomatik geçiş sağlayabiliyor.

Yeni Galaxy S10 ailesinin de Wi-Fi 6 teknolojisiyle geldiğini belirtelim. Bu sayede daha güçlü bağlantılar ve daha geniş çekim alanı sunuyor. Özellikle de kalabalık ortamlarda, kafe benzeri yerlerde internet gücünün ne kadar düşük olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yeni Samsung Galaxy S10 ailesi sayesinde 4 kat daha güçlü ve verimli bağlantılar kurabileceksiniz.

Galaxy S10 Ailesi ve 5G Teknolojisi

Ülkemiz henüz 5G teknolojisine geçiş yapmamış da olsa, bu teknoloji 4G teknolojisine göre 20 kat daha hızlı ve kaliteli bir bağlantı ağı sunuyor. Tüm teknoloji firmaları 5G ye geçiş yapabilmek için şimdiden çalışmalara başlamış durumda.

Samsung Galaxy S10 5G adı altında bir model daha var. 5G teknolojisi kullanacak olan cihazların normalde 4G li cihazlara göre boyut olarak büyümesi gerekmektedir ancak Samsung, Galaxy S10 5G ismini verdiği cihazda boyutlarını neredeyse aynı tutarak bu teknolojiye geçiş yapmayı başarmış durumda.

6.7 inç büyüklüğünde Dinamik Amoled ekranlı üretilen model özel bir şarj sistemiyle çalışmakta.3 boyutlu derinlikler ölçebilen kameranın yanı sıra video çekimlerinde de gerçek zamanlı bulanıklık efektleri eklendi.

Şimdilik ülkemizde satışa sunulmayacak olan cihazı ülkemiz ağları ve global teknolojinin değişimiyle birlikte raflarda görmekten de mutluluk duyarız.

Galaxy S10e | S10 | S10+ Modellerinin Satış Fiyatı

Galaxy S10e | S10 | S10+ modelleri ülkemizde prizma yeşil, prizma beyaz ve prizma siyah olarak üç farklı renk seçeneğiyle satışa sunulacak. (Galaxy S10 modelinde prizma yeşil renk seçeneği şimdilik bulunmamaktadır.)

 • Galaxy S10e modeli 128 GB dahili depolama alanı seçeneğiyle 5.499 TL fiyat etiketiyle satışta yerini aldı.
 • Galaxy S10 modeli 128 GB depolama alanı seçeneğiyle 6.599 TL fiyat etiketiyle satışa çıktı.
 • Galaxy S10+ modelinin ise 128 GB dahili depolama alanı bulunan seçeneği 7.499 TL etiket fiyatına sahipken 512 GB depolama alanı bulunan seçeneğine sahip olabilmek için 8.499 TL ödemek gerekiyor.

Şu an için satışlar Samsung Resmi Türkiye sitesi üzerinden ön sipariş yöntemi ile başladı. 512 GB depolama alanına sahip Galaxy S10+ modelini ön siparişle satın alacak olan kullanıcılar, ürünlerinin kendilerine 15 Mart 2019 tarihinden sonra kargolanacağını unutmamalı!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.