WhatsApp Görüntülü Arama Özelliğini Devre Dışı Bırakma

Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında en işlevsel uygulama olan WhatsApp, sadece mesaj konusunda başarılı değil. Son yıllarda gelen güncellemelerle beraber, uygulamayı artık bir arama servisi olarak da kullanmamız mümkün hale geldi. Sesli arama, görüntülü arama gibi ayrıcalıklar karşımıza çıkıyor. Fakat kimi kullanıcılar için bu bir avantaj olsa da kimi kullanıcılar için de pek hoşnut olmayan bir durum olarak değerlendiriliyor. Peki, WhatsApp Görüntülü Arama özelliğini devre dışı bırakmak mümkün mü? Bunun için kullanıcıların yapabilecekleri işlemler neler?

iOS WhatsApp Görüntülü Arama Özelliği Nasıl Kapatılır?

Her ne kadar uygulama yöntemi aynı olsa da işletim sistemlerine göre yollar biraz değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle iOS işletim sistemini ve Android işletim sistemini ayrı ayrı ele alacağız. Hemen ne yapabileceğimize bakalım.

  • iOS işletim sistemine sahip olan cihazınızdan Ayarlar sekmesine giriş yapın.
  • Eğer görüntüleyebiliyorsanız direkt WhatsApp uygulamasına tıklayın.
  • Görüntüleyemiyorsanız, önce uygulamalar sonrasında ise WhatsApp bölümüne tıklayın.
  • Sonrasında ise “kamera” seçeneğini kapalı konuma getirin. Bu şekilde kamera erişimini kapatmanız durumunda, görüntülü arama için uygulamanın izinlerini kapatmış olacaksınız.

Android İşletim Sistemi WhatsApp Görüntülü Arama Kapama

Kullandığınız cihaz Android tabanlı bir cihazsa yapacağınız işlemler genel olarak aynı olmakla beraber mini farklılıklar karşınıza çıkacak. Yapacağınız işlemlere geçelim.

  • Yine telefonunuzun “ayarlar” sekmesine giriş yapın.
  • Ayarlar sekmesi üzerinden ise “uygulamalar” bölümüne giriş yapın. Ardından ise WhatsApp sekmesine tıklayın.
  • Şimdi bu pencereden ise “Uygulama izinleri” kısmına girmeniz gerekecek.
  • Uygulama izinleri menüsünden kamera iznini kapalı konuma getirmeniz gerekiyor. Bu şekilde kamera erişimini bir kez daha engellemiş olacaksınız.

WhatsApp Kamera Erişimini Neden Kapatıyoruz?

Kamera erişimini kapatmamızın nedeni, ayrıca bir görüntülü görüşme yönetimi olmaması. Yani sadece görüntülü görüşme özelliğini kapatmanız mümkün değil. Bunun yerine kamera erişimini kapatarak, uygulamanın kameraya erişmesi için verdiğiniz izni kapatmış oluyorsunuz.

Kamera erişim izninin kapatılmasının ardından, sadece görüntülü görüşme özelliği kapatılmıyor. Bunun yanında fotoğraf çekimi, uygulama içerisinden kamera kullanımı gibi özellikleri de kapatmış oluyorsunuz. WhatsApp Görüntülü Arama özelliğini engellemeniz için yapacağınız işlem genel olarak bu şekilde.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.