WhatsApp iOS Sürümünde Face ID Kilidi Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya uygulamaları kadar güçlü bir platform olan WhatsApp, anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde ilk sırada yer alıyor. Uygulamanın bu kadar popüler olmasının ve bu kadar çok kullanılmasının nedeni, tabii ki sunduğu ayrıcalıklar ve kolay arayüzü.

Sürekli güncellenerek yeni özelliklerde kazanan uygulamanın son olarak iOS sürümü için yeni bir güvenlik yaması geldi. Yayınlanan güncelleme sonrasında WhatsApp iOS sürümünde Face ID ya da Touch ID kilidini kullanabilir hale geldik. Güvenliği biraz daha arttırmanıza olanak sağlayan sistemin nasıl ayarlanacağına bakalım.

WhatsApp Touch ID ve Face ID Ayarları

Yapacağınız işlemlerden önce, mutlaka uygulamanın en güncel sürümünün cihazınızda yüklü olduğundan emin olun. Güncellemeleri almadıysanız, bu özelliği kullanmanız mümkün değil. Güncellemeleri de kontrol ettikten sonra geçelim yapılacaklar kısmına. Uygulamanın kendisini Touch ID ya daFace IDile kilitlemenizi sağlayan ayarlar şöyle;

  • Bunun için “Ayarlar” bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. 
  • Ardından “Hesap” kısmına giriyorsunuz.
  • Hemen sonrasında ise “Gizlilik” sekmesine giriyoruz ve sayfanın en alt kısmında yer alan ekran kilidi kısmına tıklıyoruz.
  • Eğer iPhone X ve sonrası serileri kullanıyorsanız “Face ID iste” seçeneğini göreceksiniz. Eğer daha eski modellerden birini kullanıyorsanız, “Touch ID iste” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
  • Özelliği açık konuma getirdiğiniz zaman WhatsApp uygulamasına her girişinizde, içeriği görmeden önce yüz tanımlaması ya da parmak izi tanımlaması yapmanız gerekiyor.

Burada ek bir detay daha var. Kilidin ne zaman isteneceği konusunda bir süre belirlemesi yapabiliyorsunuz. Şifrenin 1 dakika, 15 dakika ya da 1 saat sonra istenmesini sağlayabiliyorsunuz. 4 farklı seçenekten sonuncusu ise anında seçeneği.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.