WikiLeaks: Akıllı Televizyonlar Bizi İzliyor!

Yüksek teknoloji ürünü televizyonlar, akıllı telefonlar ve tabletler… Hepimizin kullandığı bu teknolojik aletler ile ilgili WikiLeaks’in radikal bir iddiası var.

ABD’de 40 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 7 milyon kişi akıllı televizyon kullanıyor. Tabi bu veri 2016 senesine ait. Dolayısıyla ülkemizde akıllı televizyon kullanan sayısı bugün 10 milyonu aşmış olabilir. Peki ya akıllı telefonlar? Artık neredeyse istisnasız 7’den 77’ye dünyadaki herkes akıllı telefon kullanıyor. WikiLeaks, CIA’in tüm dünyada bu aletler ile ortam dinlemesi yaptığını, kullanıcıların internet kullanma alışkanlıklarını yasa dışı bilgiler ile birlikte takibe aldıklarını iddia ediyor.

Amerika’da faaliyet gösteren Tüketici Koruma Bürosu’nun genel direktörü olan Jessica Rich, Federal Ticaret Komisyonu’nda gerçekleşen bir organizasyonda Akıllı TV’lerin, tüketicilerin geleneksel televizyon döneminde geliştirdikleri gizlilik beklentilerini test ettiğini dile getirdi.

Bugün ise tüm dünyanın siyasi ve kapitalist düzeni için büyük bir tehditmiş gibi bir imaj çizen WikiLeaks, özellikle de Samsung marka akıllı televizyon sahiplerini tedirgin edecek açıklamalar yaptı. Yeni yayınlanan belgelerde Weeping Angel isimli bir uygulamadan söz ediliyor. Bu uygulamanın sayesinde akıllı televizyonların kapalı halde bile bazı özelliklerinin çalıştığı; bu özellikler arasında da en kritik olanının ortam sesi dinleme özelliği olduğu dikkat çekiyor. Televizyon kapalı olmasına rağmen Weeping Angel, kullanıcıya belli etmeden arka planda faaliyetlerini devam ettirebiliyor.

Weeping Angel iddiasına yanıt olarak CIA’in medya departmanında eski bir yönetici olan Michael Hayden, bu uygulamanın Amerikalıları değil; dünyanın diğer ülkelerindeki kötü niyetli insanları hedeflediğini dile getiriyor. Anlayacağınız Hayden, bu faciayı doğrulayan, niyetini destekleyici sözler ediyor…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.