Windows 10 Arayüzü Tasarımında Geri Adım Atıldı

Milyonlarca kişinin kullandığı XP, Windows 7 gibi sürümlerde olduğu gibi Windows 10 bünyesinde de bazı klasik tasarımların belirlenmesi için adım atıldı. Windows sürümlerinde sürekli olarak başlat menülerinin pratik bir yapıya sahip olması, her aranan verinin bu alandan bulunabilmesi ve zorluk çıkarılmaması üzerine bir alışkanlık bulunuyordu.

Windows 10 ile birlikte milyonlarca kişi tarafından başta Başlat Menüsü olmak üzere, kullanımı doğrudan etkileyebilecek pek çok alanla ilgili geri bildirimler yapıldı. Çok sayıda geri bildirimin sonucunda firma tarafından da artık çok karışık yapıya sahip olan ve şık görünmesi için ilginç hale getirilen başlat menüsü yerine, Windows 7’de olduğu gibi pratik menü belirleneceği belirtildi.

Kullanıcılar Başlat Menüsüne Alışamadı

Bilgisayar kullanıcılarının, ekranda sol alt kısımda ulaşabildikleri başlat menüsünde denetim masası ile aygıt ve yazıcılar gibi tüm alanlara tek tıkla erişme istekleri olduğu biliniyor. Windows 10’da ise çok daha karışık olarak tanımlanan bu süreç nedeniyle, gelecekte başlat menüleri eskisi gibi düzenlenerek kullanıma sunulacak.

Windows 10 ile birlikte sadece programlara ulaşım süreci değil, sayfalar arasında geçiş ve sistemin teknik alanlarıyla ilgili çalışmalar da doğrudan değişmeye başlamıştı. Bu durumun mağduriyet oluşturmaya başladığını, alışmanın uzun sürdüğünü belirten binlerce kişi bulunuyordu. Güncellemeyle ilgili tarihlerin ne zaman olacağıyla ilgili bir açıklama yapılmadığı gibi, güncellemenin hangi sürümlerde kesinleştiğine dair bilgiler de bulunmuyor.

Hangi Sürümlerde Güncelleme Geleceği Belirtilmedi

Çalışanlar tarafından da bu geri bildirimlere karşılıksız kalınmasının zararlı olabileceği öngörülerek, gelecekte yapılacak güncellemelerle birlikte Windows 10 için modellerde yeniliklere gidilebileceği belirtildi. Tüm Windows 10 sürümleri için değil, isteyen bilgisayar sahipleri tarafından sadece kendi cihazlarında pratik ara yüze ve geçmişteki cihazlarda olduğu gibi kullanışlı sistem özelliklerine ulaşılması mümkün olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.